Header-lansing_1.jpg
 
Home Arts and Culture  Folk n’ flavor
. . . . . .
Thursday, August 7,2014

Folk n’ flavor

Great Lakes Folk Fest adds a dash of color to East Lansing this weekend

by Simone Carter
Pierre Schryer will be part of the Fiddle Showcase at the Great Lakes Folk Festival on Saturday. Courtesy photo.

THURSDAY, Aug. 7 — A celebration of culture, tradition and community is coming to downtown East Lansing this weekend. Michigan State University Museum presents the Great Lakes Folk Festival, Aug. 8-10. Produced by the MSU Museum’s Michigan Traditional Arts Program, the festival features music, dance and food from across America and around the world. With nearly 100 musicians and dancers, the festival features genres and performances ranging from Irish Celtic, bluegrass, klezmer, contra dance, blues, Swedish fiddle, Zydeco, old-time strings, swing jazz, and more. 


There are four performance stages at the festival, including one with a 2,400-square-foot dance floor, children's hands-on activities, crafts demonstrations and a Folk Festival marketplace that sells hand-made crafts.


This year the fetival features many new aspects including “Global Traditions, Local Connections,” a program that showcases traditional Iranian songs performed by the MSU Persian Student Association. The program also teaches origami from the MSU Japan Club and performs a Chinese Tea Ceremony.


Admission to the Great Lakes Folk Fest is by donation. A suggested $10 per day contributes to the production of the festival each year.


The hours are: 6-10:30 p.m., Friday; noon-10:30 p.m., Saturday; noon-6 p.m., Sunday, For more information call the MSU Museum at (517) 432-4533 or go to greatlakesfolkfest.net.


Schedule:

Friday, August 8

6:15 p.m.

Maupin, Rothwell and Overall Creek- Old Time/Buck Dancing (MAC Stage)

Thomas Maupin, Daniel Rothwell, Jr


Heartland Klezmorim - Klezmer (Albert Ave. Dance Stage)

David Klein, Drew Howard, Ben Godoshian, Chris Hamilton, Susanne Garber, Will Metz


7:30 p.m.

Yahvi Pichardo and Maria McCulloug - Mariachi/Son Jarocho/Son Calentano (MAC Stage)


7:45 p.m.

Paul Dahlin - Swedish Fiddle (Albert Ave. Dance Stage)

Paul Dahlin


8:45 p.m.

Thornetta Davis - Blues (MAC Stage)

Thornetta Davis


9:30 p.m.

Lisa Haley and The Zydekats - Zydeco (Albert Ave. Dance Stage)

Lisa Haley


10 p.m.

Girsa - Irish Celtic (MAC Stage)

Maeve Flanagan, Bernadette Flanagan, Deirdre Brennan, Blaithin Loughran, Pamela Geraghty, Emily McShane.


Saturday, August 9

Noon

Mike Ross and Molly McBride- Old Time Fiddling (Campus and Community)

Mike Ross, Molly McBride


Maupin, Rothwell and Overall Creek - Old Time/Buck Dancing (MAC Stage)

Thomas Maupin, Daniel Rothwell, Jr, Daniel Rothwell, Sr


Musical Outcasts : Accordion and Banjo Traditions (City Hall Stage)

Trae McMaken, Blaithin Loughran, Drew Howard, David Fraser


12:30 p.m.

Paul Dahlin - Swedish Fiddle (Albert Ave. Dance Stage)

Paul Dahlin


12:45 p.m.

Hmong Memory at the Crossroads (Campus and Community)


1 p.m.

Detour -Bluegrass (MAC Stage)

Jeff Rose, Peter Knupfer, Scott Zylstra, Lloyd Douglas, Missy Armstrong, Jeremy Darrow


Jerry Minar - Old Time Concertina (City Hall Stage)

Jerry Minar


1:30 p.m.

Meet the Artists- Midwest Folklife Festival (Campus and Community)


2 p.m.

Ruby John - Metis, Canadian, Old Time Fiddle (City Hall Stage)

Ruby John


Trae McMaken - Old Time Fiddle (MAC Stage)

Trae McMaken


Heartland Klezmorim - Klezmer (Albert Ave. Dance Stage)

David Klein, Drew Howard, Ben Godoshian, Chris Hamilton, Susanne Garber, Will Metz


2:15 p.m.

Clogging Workshop (Campus and Community)


3 p.m.

Instrument Building (Campus and Community)

Jerry Minar, Bev Minar, Matt Kazmierski


Yahvi Pichardo and Maria McCullough - Mariachi/Son Jarocho/Son Calentano (MAC Stage)

Yahvi Pichardo, Maria McCollugh


Community Sing- Remembering Pete Seeger

Seth Bernard, May Erlewine, Sally Potter, Mark Dvorak


3:30 p.m.

Swing Dance Workshop (Albert Ave. Dance Stage)

Paulette Brockington


3:45 p.m.

Sharing African Traditions (Campus and Community)


4 p.m.

Girsa - Irish Celtic (MAC Stage)

Maeve Flanagan, Bernadette Flanagan, Deirdre Brennan, Blaithin Loughran, Pamela Geraghty, Emily McShane


4:15 p.m.

Open Swing Dance (Albert Ave. Dance Stage)

Arlene McDaniel


4:30 p.m.

Art @ Work Project (Campus and Community)


4:45 p.m.

Fiddle Traditions Showcase I (City Hall Stage)

Bob Bernard, Lisa Haley, Ruby John, Pierre Schryer, Maria McCollugh


5 p.m.

Paul Dahlin - Swedish Fiddle (MAC Stage)

Paul Dahlin


5:15 p.m.

Old Time Musicians' Jam (Campus and Community)


6 p.m.

Yahvi Pichardo and Maria McCullough - Mariachi/Son Jarocho/Son Calentano (City Hall Stage)

Yahvi Pichardo, Maria McCollugh


Waltz Hour (Albert Ave. Dance Stage)

Bob Bernard, Seth Bernard, May Erlewine


6:15 p.m.

Maupin, Rothwell and Overall Creek - Old Time/Buck Dancing (MAC Stage)

Thomas Maupin, Daniel Rothwell, Jr, Daniel Rothwell, Sr


7 p.m.

Jerry Minar - Old Time Concertina (City Hall Stage)

Jerry Minar


7:30 p.m.

Pierre Schryer - Canadian Fiddle (MAC Stage)

Pierre Schryer


7:45 p.m.

Danny and Danny (Albert Ave. Dance Stage)

Danny Gillepie, Danny Johnston


8 p.m.

Heartland Klezmorim - Klezmer (City Hall Stage)

David Klein, Drew Howard, Ben Godoshian, Chris Hamilton, Susanne Garber, Will Metz


8:45 p.m.

Girsa - Irish Celtic (MAC Stage)

Maeve Flanagan, Bernadette Flanagan, Deirdre Brennan, Blaithin Loughran, Pamela Geraghty, Emily McShane


9 p.m.

Trae McMaken - Old Time Fiddle (City Hall Stage)

Trae McMaken


9:15 p.m.

Lisa Haley and The Zydekats - Zydeco (Albert Ave. Dance Stage)

Lisa Haley


10 p.m.

Detour - Bluegrass (MAC Stage)

Jeff Rose, Peter Knupfer, Scott Zylstra, Lloyd Douglas, Missy Armstrong, Jeremy Darrow


Pierre Schryer - Canadian Fiddle (City Hall Stage)

Pierre Schryer


Sunday, August 10

Noon

Jerry Minar - Old Time Concertina (City Hall Stage)

Jerry Minar


Yahvi Pichardo and Maria McCullough - Mariachi/Son Jarocho/Son Calentano (MAC Stage)


12:30 p.m.

Heartland Klezmorim - Klezmer (Albert Ave. Dance Stage)

David Klein


12:45 p.m.

Talk Session : Films on Urban Farming in Flint (Campus and Community)


1 p.m.

Fiddle Traditions Showcase II (City Hall Stage)

Paul Dahlin, Peter Knupfer, Danny Johnston, Jim McKinney


1:15 p.m.

Maupin, Rothwell and Overall Creek - Old Time/Buck Dancing(MAC Stage)

Thomas Maupin, Daniel Rothwell, Jr, Daniel Rothwell, Sr


1:30 p.m.

Shape Note Singing (Campus and Community)


2 p.m.

Trae McMaken - Old Time Fiddle (City Hall Stage)

Trae McMaken


2:30 p.m.

Detour - Bluegrass (MAC Stage)

Jeff Rose, Peter Knupfer, Scott Zylstra, Lloyd Douglas, Missy Armstrong, Jeremy Darrow


Golden Griffon Stringtet - contra dance music (Albert Ave. Dance Stage)

Golden Griffon Stringtet, Glen Morningstar, Jim McKinney


3 p.m.

Michigan Heritage Awards (Campus and Community)


Ruby John - Metis, Canadian, Old Time Fiddle (City Hall Stage)

Ruby John


3:45 p.m.

Pierre Schryer - Canadian Fiddle (MAC Stage)

Pierre Schryer


4 p.m.

Tibetan Monks - Chant (Campus and Community)


Paul Dahlin - Swedish Fiddle (City Hall Stage)

Paul Dahlin


4:30 p.m.

Lisa Haley and The Zydekats- Zydeco (Albert Ave. Dance Stage)

Lisa Haley


4:45 p.m.

Uke Strum (Campus and Community)


5 p.m.

Girsa - Irish Celtic (MAC Stage)

Maeve Flanagan, Bernadette Flanagan, Deirdre Brennan, Blaithin Loughran, Pamela Geraghty, Emily McShane


Share
 
 


  • Currently 3.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 
 
 
Search Archive
Search Archive:
 
 

© 2014 City Pulse

City Pulse. 2001 E. Michigan Ave. Lansing, MI 48912.
Phone: (517)371-5600. Fax: (517) 999-6066.
E-mail: publisher@lansingcitypulse.com

 
Close